telform
Torsiyon ve Çift Torsiyon Yaylar

Torsiyon yaylar, metal veya metal alaşımlı, yuvarlak veya dikdörtgen kesitli malzemeden silindirik helisel olarak sarılmış ve yay uçlarında şekil verilmiş kollar bulunan yaylardır. 

Torsiyon yaylar, yay kollarına tork uygulanarak enerji depolarlar; kuvvet etkisi kalktığında, kuvvet yönünün tersine moment iletirler. Torsiyon yayların yay çapları küçülecek yönde çalıştırılmaları gerekmektedir. Yay çapı büyüyecek yönde, sarım yönünün tersine çalıştırılırsa, kalıcı deformasyon oluşabilir. Tasarım yapılırken yay çapının küçülmesini sağlayacak şekilde çalıştırılacağı düşünülmektedir. 

Firmamızda 0,20 mm. den 5,00 mm. tel çapına kadar Torsiyon ve Çift Torsiyon yaylar üretilebilmektedir. Yayların kollarındaki formlar daha yay sarılırken CNC makinalarda oluşturulmaktadır. Gerilim giderme işlemleri elektronik kontrollü, hava sirkülasyonlu fırınlarda yapılarak yaydan yüksek performans elde edilir. Kullanım yerleri, kapı açma mekanizmaları gibi dairesel harekete maruz kalan moment ihtiyacı duyulan mekanizmalardır.